• Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 14
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13
Dziś jest niedziela 18 sierpnia 2019, imieniny: Heleny i Bronisławy
 

Strona głowna »

Finał projektu TANECZNA METAMORFOZA

dodano: 2018-12-05 12:06:10

Dnia 2 grudnia br. w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim miało miejsce niezwykłe wydarzenie taneczne, które zostało przygotowane przez uczestników projektu „Taneczna metamorfoza” realizowanego od maja br. Warsztaty taneczne prowadzone były przez znakomitych choreografów z Krakowa – pani Katarzyny Skawińskiej i pani Alicji Paleta. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 30 tys. złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Edukacja kulturalna”. Liderem projektu był Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, a partnerami projektu był GOKSiT w Wierzchowie oraz Drawieński Ośrodek Kultury.

Organizatorzy mogli liczyć również na wsparcie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz Stowarzyszeń Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drawnie i w Kaliszu Pomorskim oraz Dziennego Domu Senior + w Kaliszu Pom. W projekcie wzięło udział łącznie 68 osób, w tym 41 dzieci i młodzieży oraz 27 seniorów. W ramach projektu zorganizowano 5 weekendowych warsztatów tanecznych z zaproszonymi do współpracy instruktorkami i choreografkami. Warsztaty wiązały się z wieloma wyrzeczeniami uczestników i spędzeniem wielu godzin na parkiecie, gdzie oprócz choreografii i techniki prowadzący zajęcia zapoznawali ich z wieloma innymi ważnymi aspektami towarzyszącymi tancerzom teatrów tańca. Poznane choreografie uczestnicy powtarzali w swoich ośrodkach kultury pod okiem instruktorów i jednocześnie inicjatorek projektu – pani Anety Olszackiej i pani Romany Kowalewicz. W efekcie wszystkich powyższych działań powstało półgodzinne widowisko zatytułowane „Cztery pory roku” wyreżyserowane przez Katarzynę Skawińską i Alicję Paletę. Z uwagi na sporą ilość osób chcących obejrzeć widowisko, organizatorzy postanowili zaprezentować je dwukrotnie. Zorganizowane wydarzenie taneczne było prawdziwą ucztą dla duszy. Rozpoczęło się tańcem przygotowanym przez grupy seniorów, którzy tanecznym krokiem wprowadzili widzów w ciepły klimat krajów śródziemnomorskich, gdzie właśnie rozpoczynało się winobranie, a udane zbiory napełniały radością oraz chęcią do wszechobecnego w tych regionach tańca. Tak wkroczyliśmy w porę jesienną i od tego momentu to dzieci i młodzież zabrały publiczność w swoja opowieść. To była piękna, niecodzienna taneczna podróż przez cztery pory roku, gdzie można było zachwycić się po kolei każdą z nich, gdzie wzruszenie wywoływał każdy ruch, barwa światła, kolor zmieniających się w trakcie występu kostiumów i dźwięki znakomicie dobranej muzyki. W tej podróży wiele elementów budziło zdziwienie i zachwyt publiczności. Każdy z nas tą podróż przeżywa wiele razy w życiu, ale tu mogliśmy doświadczyć prawdziwie artystycznego i magicznego świata, który miał wiele barw i odcieni, gdzie każda pora roku mijała własnym rytmem i każda była na swój sposób piękna, gdzie nawet roztańczony wiatr pojawiał się w nieprzewidywalny sposób niemal o każdej porze roku. Taneczne spojrzenie na zjawiskowe momenty w przyrodzie wywołało prawdziwe emocje, a niekiedy nawet łzy wśród publiczności. Każdy mógł na swój sposób zinterpretować prezentowany taniec , ale z pewnością był to niezwykły spektakl. Uczestnicy poradzili sobie znakomicie.
Po spektaklu popłynęły podziękowania i ciepłe słowa od pana Stanisława Samka- zastępcy burmistrza Kalisza Pomorskiego, który w imieniu pana Janusza Garbacza – burmistrza Kalisza Pomorskiego oraz swoim pogratulował wszystkim wykonawcom oraz instruktorom znakomitej pracy i nie ukrywając swojego wzruszenia wręczył kwiaty nie tylko choreografom i inicjatorom projektu, ale również najmłodszym tancerkom. Podziękowania za wspaniałe widowisko w imieniu dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych złożyła również pani Katarzyna Witek –wicedyrektor szkoły.
Publiczność również nie braw oraz wyrazów uznania skierowanych do wykonawców i organizatorów wydarzenia. Słowa typu „niesamowite”, „piękne”, „oniemiałem”, „to było widowisko na najwyższym poziomie” pojawiały się wielokrotnie. Na zakończenie projektu zaproszone do projektu instruktorki w podziękowaniu za wspólną kilkumiesięczną pracę ufundowały dla wszystkich uczestników ogromny tort z napisem „Taneczna metamorfoza”. To była prawdziwa edukacja kulturalna z dziedziny tańca. Projekt zakończył się ogromnym sukcesem i wielką satysfakcją uczestników projektu i instruktorów oraz dostarczył wiele wrażeń zgromadzonej publiczności.

Galeria zdjęć

Kampania edukacyjna "Nasze śmieci"

Kalendarz imprez
Edukacja

Ważne linki

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia