• Pic 1
 • Pic 2
 • Pic 3
 • Pic 4
 • Pic 5
 • Pic 14
 • Pic 6
 • Pic 7
 • Pic 8
 • Pic 9
 • Pic 10
 • Pic 11
 • Pic 12
 • Pic 13
Dziś jest piątek 26 lutego 2021, imieniny: Mirosława i Aleksandra
 

Strona głowna »

Fundacja NEUCA dla Zdrowia zadba o serca mieszkańców Wierzchowa - kolejna edycja badań kardiologicznych z jeszcze bardziej podwyższonymi środkami bezpieczeństwa!

dodano: 2021-02-22 13:16:08

Informacja prasowa                                                                                   22 lutego 2021 r.

 

 

Fundacja NEUCA dla Zdrowia zadba o serca mieszkańców Wierzchowa
- kolejna edycja badań kardiologicznych z jeszcze bardziej podwyższonymi środkami bezpieczeństwa!

 

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła serię bezpłatnych i bezpiecznych badań profilaktycznych poświęconych diagnozie chorób serca. To kolejny raz, gdy kardiobus wyjedzie na ulice kilkudziesięciu miejscowości w całym kraju, docierając także do Wierzchowa, gdzie pojawi się 25 lutego.

                                                                

„Trudny czas pandemii, który dotknął każdego z  nas powinien być także czasem wyjątkowego dbania o siebie i swoje zdrowie. Dlatego też profilaktyka ma ogromne znaczenie. W dobie COVID-19 i utrudnionego dostępu do opieki lekarskiej badania mobilne są bardzo potrzebne. To szansa, a często nawet jedyna możliwość, na kontrolę swojego stanu zdrowia. – mówi Aleksandra Wituła z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

 

 

 

Jak wynika z raportu GUS pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski”, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci. Dlatego, oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia, niezwykle ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych.

 

„Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią prawie 50% przyczyn zgonów w Polsce (2-krotnie częściej niż choroby nowotworowe). Profilaktyka pierwotna, czyli zapobieganie chorobie wieńcowej, której najgroźniejszym powikłaniem jest zawał serca, polega przede wszystkim na prowadzeniu odpowiedniego trybu życia.” - komentuje dr n. med. Grzegorz Skonieczny, Koordynator Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.

 

W odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczyna kolejną akcję bezpłatnych i bezpiecznych badań profilaktycznych. W ciągu kilku tygodni kardiobus, czyli mobilny gabinet lekarski, odwiedzi wybrane miejscowości w całej Polsce, gdzie ze specjalistycznego sprzętu kardiologicznego i wykwalifikowanego personelu medycznego będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany.

 

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. To zapewni brak kolejek przed kardiobusem i zminimalizuje zagrożenie. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

 

 

W ramach badania będzie można bezpiecznie:

 

 • wykonać EKG, które pozwala ocenić częstotliwość oraz miarowość pracy serca, a także rozmiar oraz położenie komór serca,
 • wykonać pomiar ciśnienia, który umożliwia rozpoznanie nadciśnienia tętniczego krwi oraz kontrolę jego leczenia,
 • sprawdzić wskaźnik BMI, który określa stopień ewentualnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.

 

Dlaczego systematyczne przeprowadzanie badań kardiologicznych jest takie istotne?

 

„Serce człowieka działa jak pompa. Nieprzerwanie tłoczy krew do naczyń całego organizmu, przetaczając nawet 350 litrów krwi w ciągu godziny. Podczas swojej pracy, przy każdym skurczu i rozkurczu przez mięsień sercowy przepływają impulsy elektryczne. Za pomocą elektrod umieszczonych w odpowiednich miejscach na ciele można zdiagnozować wiele nieprawidłowości w pracy organu, np. zawał, niedokrwienie mięśnia sercowego czy zaburzenia rytmu serca. Z kolei sprawdzenie wskaźnika BMI pozwala ocenić zagrożenie wystąpienia chorób związanych z otyłością i nadwagą, np. cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy miażdżycy.”
– odpowiada Bogusława Golus-Jankowska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

 

Kardiobus będzie stacjonował w Wierzchowie, 25 lutego, przy ul. Długiej 43, między godzinami 9.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji.

 

Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim Pacjentom bezpieczeństwo.

 

 • W kardiobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty.
 • Przed wejściem do busa każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę.
 • Obowiązuję także dezynfekcja rąk oraz zakrycie ust i nosa (obowiązek posiadania własnej maseczki).

 

 

Z uwagi na wspólne dobro zapraszamy pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem.

 

Wszelkie szczegóły na temat terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia (fundacjaneuca.pl).

 

* Aby uzyskane wyniki były jak najbardziej miarodajne, zaleca się, aby na godzinę przez badaniem nie pić kawy i nie palić papierosów, ponieważ przyspieszają one pracę serca.

 

__________________________________________________________________________________________

 

O Fundacji:

Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Działalność Fundacji pozwala NEUCA jeszcze lepiej wypełniać misję społeczną, którą rozumiemy jako budowanie kultury zdrowia. Kluczowym celem, jaki sobie stawiamy zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa.

 

Kontakt dla dziennikarzy:  

Grzegorz Ćwiek

InnerLook Sp. Z o.o.

731 810 571  

 

Kontakt do organizatora badań:

 

Anna Gamelska

Fundacja NEUCA dla Zdrowia

512- 745- 323

Kampania edukacyjna "Nasze śmieci"

Kalendarz imprez
Edukacja

Ważne linki

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia