Deklaracja dostępności
Urząd Gminy Wierzchowo zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony https://wierzchowo.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest w pełni zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Link do wyniku przeprowadzonej analizy.Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi w dniu:
2025-03-27
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Renata Borowczyk, promocja@wierzchowo.pl. +48 94 361 88 46
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Marek Mikulec — Wójt Gminy Wierzchowo,
- Adres: ul. Długa 29, 78-530 Wierzchowo,
- mejl: wierzchowo@wierzchowo.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Aplikacje mobilne
nie dotyczy
Dostępność architektoniczna
Lokalizacja: Urząd Gminy mieści się w budynku zlokalizowanym przy ul. Długiej 29 w Wierzchowie. Jest to budynek 3 kondygnacyjny. Komunikacja zewnętrzna – szerokość dojść i dojazdu do budynku są prawidłowe.
Parking
Możesz skorzystać z miejsca parkingowego. Na parkingu wyznaczyliśmy 1 miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Pamiętaj o zabraniu karty parkingowej i umieszczeniu jej za szybą. Miejsca parkingowe są pomalowane na niebiesko i prawidłowo oznakowane. Od miejsca parkingowego do wejścia do budynku odległość wynosi około 5 metrów. Parking jest bezpłatny.
Na parkingu usytuowanym z boku budynku Urzędu Gminy Wierzchowo wyznaczone są stanowiska dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również wyznaczono 1 stanowisko postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Wszystkie stanowiska postojowe są wykonane z betonu asfaltowego (nawierzchnia gładka, równa o prawidłowym spadku podłużnym i poprzecznym), nie są ograniczone przeszkodami terenowymi.
Pies asystujący
Możesz przyjść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Pamiętaj o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.
Wejście do budynku
Do wejścia prowadzą schody. Stopnie są oznaczone kontrastowo. Przy schodach znajduje się poręcz. Do wejścia doprowadzona jest stała pochylnia o nachyleniu %. Główne wejście od strony ulicy posiadające schody oraz wyposażone w podjazd dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia tuż przed wejściem głównym jest utwardzona chodnikiem z kostki betonowej o szerokości ok. 8 m. W wejściu głównym znajdują się drzwi dwuskrzydłowe rozwierane, wypełnione szkłem. Rama skrzydła i ościeżnicy w kolorze białym są widoczne na tle fasady. Drzwi nie posiadają siłowników wspomagających otwieranie. Szerokość skrzydła powyżej 90 cm. Drzwi musisz otworzyć ręcznie. Otwierają się na zewnątrz. Otworzenie drzwi nie wymaga dużej siły. Drzwi mają wygodną i ergonomiczną klamkę. Można je łatwo utrzymać w pozycji otwartej. Drzwi są przeźroczyste i są kontrastowo oznaczone. Skorzystaj z dzwonka przy drzwiach.
Wejście boczne: od strony parkingu znajduje się winda. Windą można dotrzeć na każdą kondygnację Urzędu.
Dostępność komunikacyjna budynku: na parterze zapewniono pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Na parterze istnieje dostępność do toalety dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Dostosowaniem dla osób słabowidzących oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną są przede wszystkim kontrasty kolorystyczne, które zastosowano w ciągach komunikacyjnych - posadzki są znacznie ciemniejsze niż powierzchnia ścian.
Przestrzeń za wejściem
Wielkość oczek wycieraczki ułożonej za drzwiami głównymi zabezpiecza przed utknięciem laski osoby niewidomej, mata nie jest przytwierdzona na stałe do posadzki. Za drzwiami głównymi znajduje się strefa wejściowa. Przy schodach na piętro znajduje się wideofon w celu ułatwienia kontaktu z pracownikami. Przestrzeń jest zazwyczaj cicha i spokojna. Pomieszczenie jest dobrze oświetlone.
Punkt obsługi znajduje się na parterze, po prawej stronie po wejściu do budynku głównym wejściem. Punkt obsługi wyposażony jest w pętlę indukcyjną. Blat jest obniżony i może do niego podjechać osoba na wózku.
Ciągi poziome - Pomieszczenia znajdują się na 3 kondygnacjach. Wszystkie korytarze są dostępne.
Ciągi pionowe - Możesz skorzystać z windy.
Schody: Ciąg schodów składa się z 9 stopni. Przy schodach znajduje się poręcz wzdłuż całego ciągu. Stopnie są oznaczone kontrastowo Przed schodami znajdują się dotykowe pasy ostrzegawcze.
Winda: Drzwi musisz otworzyć ręcznie. Szerokość drzwi wynosi 90 centymetrów. Winda znajduje się poza budynkiem z boku budynku przy parkingu. Przyciski sterujące mają duże oznaczenia. Oznaczenia są kontrastowe. W razie problemów - zadzwoń do obsługi na numer telefonu: 943618327
Pomieszczenia: Wszystkie pomieszczenia są dostępne dla osób na wózkach.
Łazienka: W budynku jest toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnością, znajduje się na parterze, po lewej stronie za schodami. Drzwi musisz otworzyć kluczem. Drzwi otwierają się na zewnątrz. Drzwi łatwo pozostają w pozycji otwartej. Nie ma przeszkód, by wjechać na wózku do łazienki. Szerokość otworu wejściowego wynosi 90 centymetrów. Na ścianach są zamontowane poręcze. Pochwyty są po obu stronach ustępu.
Komunikacja osób niesłyszących lub słabo słyszących: Urząd zapewnia dostęp do tłumacza po wcześniejszym zgłoszeniu. Zgłoszenia można dokonać osobiście lub przez inną osobę uprawnioną do ułatwienia porozumienia z osobą wymagającą pomocy w formie e-mail, fax, telefonicznie lub drogą pocztową, w terminie co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Więcej informacji o dostępności cyfrowej można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji poświęconej temu tematowi.Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848