ŚWIATOWY DZIEŃ FAS 9 WRZEŚNIA
9 miesięcy ciąży, to czas, kiedy kobieta pod żadnym pozorem nie powinna pić alkoholu. Jeśli jednak matka w czasie ciąży używa alkohol, to naraża dziecko na FAS - alkoholowy zespół płodowy. Prenatalna ekspozycja dziecka na alkohol powoduje przede wszystkim uszkodzenie mózgu i tworzących się narządów wewnętrznych.
Dzieci, które w okresie prenatalnym były poddawane działaniu alkoholu, mogą mieć różne trudności rozwojowe:
· upośledzenie uczenia się często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego,
· opóźnienie rozwoju mowy,
· zaburzenia w komunikacji językowej,
· zaburzenia myślenia przyczynowo-skutkowego,
· nadpobudliwość.
W uświadamianiu skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka ma obchodzony 9 września Światowy Dzień FAS.
Bardzo ważna jest także wiedza młodzieży - przyszłych rodziców o zagrożeniach zdrowotnych wywołanych przez używanie substancji psychoaktywnych
W dniu 08.09.2023r. pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie w osobach:
- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej- Piotr Paszkiewicz
- Przewodnicząca Gminnej Komisji Alkoholowej w Wierzchowie- Magdalena Wójcik
-Zastępca Przewodniczącego Gminnej Komisji Alkoholowej w Wierzchowie - Ewa Kruk,
-Asystenta rodziny- Jolanta Sankowska,
-Starszy specjalista pracy socjalnej – Renata Lebiecka,
przeprowadzili na terenie Gminy Wierzchowo akcję w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno- profilaktycznej - „ W ciąży nie piję alkoholu”- Dzień FASAD przypadający na dzień 9 września.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie poprzez rozdawanie ulotek i rozmowę profilaktyczną uświadamiali mieszkańców gminy Wierzchowo o szkodliwości i konsekwencjach spożywania alkoholu.
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy- jego celem jest szerzenie idei życia bez przemocy, umacniania pokoju i głoszenia tolerancji. Zasada unikania przemocy powinna nam przyświecać każdego dnia. Niestety, przemoc to zjawisko wszechobecne, występujące w różnych środowiskach i różnych sferach życia. Istotą przemocy jest krzywdzenie innych, jest cierpienie, burzenie jakiegoś porządku osobistego, jest doznawanie poczucia krzywdy u osoby doświadczającej przemocy. W perspektywie prawnej przemoc to przestępstwo określone w prawie, jest karana.
Przemoc to działanie intencjonalne, co znaczy, że jest działaniem zamierzonym, czyli jest w nim intencja wyrządzenia komuś krzywdy, naruszające prawa i dobra osobiste człowieka z wykorzystaniem przewagi, naruszające podstawowe prawa człowieka, np. prawo do wolności, nietykalności fizycznej, godności, szacunku. Żeby nazwać jakieś działanie przemocą musi ono wykorzystywać asymetrię sił. Może to być przewaga np. dziecko- dorosły, zdrowy- chory. Działanie to powoduje ból, cierpienie, naraża zdrowie i życie, powodując mniejszą zdolność do samoobrony. Przemoc konstytuują więc cztery elementy: intencjonalność, naruszenie praw i dóbr osoby, nierównowaga sił, powoduje szkody, wywołuje krzywdę i cierpienie. Przemoc występuje często w naszym życiu i spotykamy się z nią w różnych rolach. Są trzy podstawowe role: ofiary, sprawcy i świadka.
W ramach kampanii Dzień bez Przemocy pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie rozmawiali z mieszkańcami oraz rozdawali ulotki na temat przemocy.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!